Meta për prokurorinë: Rama – forma e ka katandisur si mos më keq

E mërkurë, 15 May 2024 22:12
Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ishte në Fax Neës ku foli për takimin e djeshëm në Prokurorinë e Tiranës. Përsëriti sërish të njëjtat gjëra që u tha gazetarëve në dalje.

Meta deklaroi se ka qenë disa herë në prokurori, por sipas tij kjo ishte ndryshe sepse ka parë një gjendje shumë të rëndë.

“Atje kam qenë disa herë. Kështu, ishte hera e parë që vajta atje, dhe bëra shumë mirë që vajta, për të kuptuar gjithashtu, gjendjen shumë të rëndë. 

Se si e ka katandisur Rama-forma Prokurorinë e Tiranës, dhe gjithë Prokuroritë e tjera. Sepse, vura re që në një dhomë as tre me tre, punonin tre veta, por ndërkohë, që ajo ishte zënë me dosje pa fund, që mesa duket nuk kishin ku të magazinoheshin, apo ku të arkivoheshin.

Edhe, një Prokurori e palyer, ishte diçka, që nuk kishte lidhje me një Institucion Shtetëror, aq më tepër me një institucion drejtësie.
Për të mos folur pastaj për probleme të tjera. Dhe kjo është thelbi Rama-formës, pasi gjithë vëmendja dhe kujdesi i tij ka qenë thjesht për të kapur në kontroll sistemin në tërësi, dhe për të favorizuar, disa prokurorë, kryesisht në SPAK. për ti përdorur për qëllime politike.

Po atij, nuk i intereson fare çështjet e tjera, prokuroritë, gjykatat në përgjithësi, dhe problemet që kanë qytetarët, dhe që duhet ti ndjekin ato, në këto institucione.

Dhe do ti kërkoj përfaqësuesve tanë në Komisionin e Ligjeve dhe të opozitës, që të shkojnë ta shikojnë vetë Prokurorinë e Tiranës. Është shokuese, të shkosh në një institucion të tillë.
Ai ka nevojë njëherë të lyhet, e pastaj.. Të lyhet njëherë, pale pastaj për… deri këtu është situata. Po volumi, mënyra se si punon një Prokuror, apo jo?
Duhet të jetë i përqënduar, në dosje, dhe jo të jetë I rrethuar nga dosje që nuk kanë ku të magazinohen”, tha Meta.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Furia Kuq e Zi në rrugët e Düsseldorf në prag të ndeshjes Shqipëri-Spanjë

Sport

Furia Kuq e Zi në rrugët e Düsseldorf në prag të ndeshjes Shqipëri-Spanjë

  Sonte në mbrëmje do të luhet akti i fundit i ndeshjeve në grupe mes kombëtares sonë dhe asaj iberike. Ndeshja Shqipëri-Spanjë e cila do të luhet në stadiumin e Dyseldorfit do...

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

Sport

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

  Mbrëmja e Dyseldorfit është një takim me historinë për Shqipërinë, që sot mund të kalojë kufijtë e vetvetes me një kualifikim të mundshëm për në fazën me eliminim direkt të...

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

Sport

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

      Shqipëria luan këtë të hënën ndoshta ndeshjen më të rëndësishme të historisë së saj. Kuqezinjtë përballen në Euro 2024 në sfidën e tretë në grup me Spanjën e kualifikuar, duke...