Jo në luftën kundër drogës dhe krimit, por ja në çfarë pikash ka përparuar Shqipëria sipas Tusk

Tuesday, 24 Prill 2018 14:03

Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk është shprehur se dy pikat në të cilën vlerëson maksimalisht Shqipërinë  janë “miqësia” me perëndimin dhe toleranca fetare.

Në deklaratën e tij, ai renditi pozicionimin e palëkundshëm të Shqipërisë krah aleatëve Europianë dhe Shteteve të Bashkuara. Si shembull solli reagimin pas sulmit me agjentë nervorë ndaj ish-agjentit rus, Sergei Skripal.

“Shqipëria e tregoi me rastin Skripal se është një nga partnerët me besnikë të Bashkimit Europian”, tha ai.

Pika tjetër ishte toleranca fetare.

“Vlerësoj markën unike të Shqipërisë për tolerancën fetare dhe bashkëjetesën. Këto janë themelet që mund të ndërtojmë të ardhmen e përbashkët dhe kam ndjesinë personale se jeni më europianë ju këtu se disa europianë të BE-së”, deklaroi kreu i Këshillit Europian.

Duket se këto janë të vetmet pika ku Shqipëria ka përparuar, pasi lufta kundër drogës dhe krimit të organizuar, jo vetëm që nuk po përparon, por ka ngadalësuar ritmet e saj duke shtuar trafikun e lëndëve narkotike dhe rritur kriminalitetin në vend.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Globi

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Tre ditë para fillimit të Lojërave Olimpike, ministri i Brendshëm i Francës përshëndeti forcat e rendit siç tha ai “për punën e tyre të palodhur”. Ai tha se përkushtimi i oficerëve...

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

Politikë

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

  Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi është paraqitur në SPAK. Paraqitja e tij në SPAK vjen pasi Prokuroria e Posaçme ka nisur hetimet për vrasjen e Aleks...

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

Aktualitet

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

  Një aksion i policisë të dielën zbuloi mallra kontrabandë në biznesin e fushës së kozmetikës, “Global Cosmetics & Distribution”. Policia njoftoi se në ambientet e biznesit në Tiranë janë gjetur rreth...