Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

Hënë, 24 June 2024 11:18
 

Mbrëmja e Dyseldorfit është një takim me historinë për Shqipërinë, që sot mund të kalojë kufijtë e vetvetes me një kualifikim të mundshëm për në fazën me eliminim direkt të Europianit.

Mund të duket e pamundur për kuqezinjtë që të mundin Spanjën, skuadrën më të fortë të Europianit deri tani, por futbolli njeh edhe surprizat dhe befasitë, siç do të ishte kualifikimi i Shqipërisë në një “grup ferri” me kampionë dhe nënkampionë bote.

 

Për një mbrëmje të vetme në histori “Furitë e kuqe” (kështu njihen iberikët) në fushën e blertë mund të mos jetë Spanja, por djemtë e Silvinjos.

“Furitë e kuqe” mund të bëhen “Furitë kuqezi” për 90 minuta, duke marrë atë 3-pikësh të artë që do të zgjaste edhe për disa ditë ëndrrën gjermane.

“Terreni” i ndeshjes së sotme favorizon sadopak Kombëtaren tonë në këtë sfidë.

Vendi i parë i sigurt për Spanjën, mungesa e një lojtari fenomenal si Rodri (i skualifikuar), apo edhe ruajtja e mundshme e talenteve si Niko Uilliams dhe Jamal për ndeshjet që vijnë më pas, një ndikim patjetër do ta kenë në sfidën e Dyseldorfit.

Kuqezinjtë në anën tjetër e kanë treguar se mund të godasin në çdo moment, siç bënë me Italinë dhe Kroacinë.

Mrekullitë në futboll ndodhin, kuqezinjtë mund të bëjnë një të tillë me fitoren e parë në histori kundër Spanjës dhe kalimin e grupit në Europian. Forca Shqipëri, sot “Furitë” janë kuqezi!

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...