×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

“Lënë nam” tatimet, jo vetëm taksa, por edhe gjoba të gabuara

Saturday, 14 Prill 2018 19:51
foto ilustruese foto ilustruese

31 marsi ishte dita e fundit kur bizneset duhet të dorëzonin pasqyrën financiare për vitin fiskal 2017, por edhe deklaratën e pagesës së tatim fitimit. Por 31 marsi ishte njëkohësisht e shtunë, që do të thotë ditë pushimi, kështu që sipas ligjit (ligji thotë që nëse një ditë deklarimi bie pushim, afati shtyhet në ditën e parë të punës pas tij) afati i fundit do të ishte 3 prilli.

Por, disa subjekte janë habitur kur u ka ardhur (dalë në sistem) fleta e gjobës për deklarim të vonuar të bilancit, që ata e kishin bërë në datën 3.04.2017, pra brenda afatit.

Disa biznese kanë thënë se ata kishin pyetur tek tatimet dhe ishin siguruar që data 3 prill ishte afati i fundit ku mund të dorëzonin bilancet dhe të kryenin pagesën e tatim fitimit pa penalitet. Gjoba kishte vlerën 10 mijë lekë dhe atyre u kërkohej që ta paguanin menjëherë atë, ose nëse kanë kundërshtim mund ta apelojnë brenda 30 ditëve. Ata pohuan se do ta apelonin këtë vendim.

Por, tatimet kanë pohuar se vënia e gjobave ka qenë një gabim teknik, pasi nuk ishte ndryshuar në sistem data e dorëzimit.

“Gjenerimi gabimisht i gjobave për dorëzim me vonesë të bilancit për periudhen 17-A , edhe pse ato ishin dorëzuar në kohë dhe data e dorëzimit ishte 03.04.2018, ndodhi sepse data e pritshme për dorëzim në sistem ishte 31.03.2018. Tashmë ky problem është zgjidhur dhe gjobat janë invaliduar që prej datës 04.04.2018”, thanë burimet zyrtare të tatimeve.

Në këtë mënyrë, nuk do të jetë e nevojshme për subjektet e gjobitura gabimisht, që të apelojnë, pasi gjobat do t’u fshihen automatikisht. /monitor.al/

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...