Peqini drejt braktisjes

E mërkurë, 02 Janar 2019 16:53

Peqini është një ndër qytetet që po shkon drejt braktisjes. Mungesa e zhvillimit dhe punësimit ka shuar shpresat për të rinjtë e këtij qyteti prej 10 mijë banorësh. I harruar nga qeverisjet, sot rrugët e këtij qyteti duken të boshatisura.

"Punë private ka shumë pak, ndonjë kamarier, gjë e vdekur fare".

"Pa punë, edhe qytetarët që janë këtu janë zëvendësuar me fshatarë.Kemi mbetur vetëm si jabanxhinj, pensionistët".

"Po ikin përditë, ku mbahet familja me 50 mijë lekë?"

Kryetari i bashkisë, Sajmir Hasalla, shprehet se Peqini është lënë në harresë nga pushteti qëndror.

Sajmir Hasalla: Rilindja urbane akoma nuk ka ardhur në bashkinë e Peqinit, kemi shpresa dhe fjalë të mira që mund të bëhet para zgjedhjeve të ardhshme. Unë jam besimplotë.

Edhe pse një qytet që mbart vlera historike, sot ndjehet i braktisur nga pushteti qëndror, por edhe nga të rinjtë që duan të largohen nga ky qytet për një jetë më të mirë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...