"Vajza ime 20 vjeçe konsumon drogë dhe alkool, duhet të mos i jap para?"

Hënë, 17 June 2019 21:20

Një nënë është tepër e shqetësuar për shëndetin e vajzës së saj. Adoleshentja ka nisur universitetin dhe nuk pranon që të kthehet në shtëpi pasi po shijon jetën e çmendur me drogë dhe alkool.

Për këtë arsye, nëna dëshiron të dijë si të kontrollojë të bijën dhe kërkon këshillën e psikologes Deidre.

Letra: Vajza ime është në Universitet dhe ka nisur të përdorë drogë. Duket sikur ka dalë jashtë kontrolli. Mendova se do vinte në shtëpi këtë verë dhe të mund ta largoja pak nga lëndët narkotike, por më tha se do qëndrojë në apartament pasi gjithsesi do të duhet ta paguajë qeranë për të gjithë verën.

Ajo punoi dhe studioi shumë në vitin e parë, por tani ka zënë miq të rinj dhe i ka lënë pas dore studimet. Nuk i ka mbushur ende 20 vjeçe, por pi alkool dhe konsumon drogë, si dhe pranon se ka kryer marrëdhënie në një klub nate.

Duhet të mos i jap më para që të heqë dorë nga këto vese? Jam aq e shqetësuar sa nuk fle gjatë natës. Nuk di çfarë të bëj për më të mirën e saj.

Deidre: E kuptoj që je e shqetësuar, por nëse nuk i jep më para, mund ti shkaktosh më shumë probleme.

Organizo një fundjavë që të qëndrosh me të. Mund të mos rrini në shtëpi, por organizoni së bashku dhe aktivitete zbavitëse. Pyesni nëse është e lumtur ose ndjen tension.

Thoni se jeni aty nëse ka nevojë për ty dhe ka ndihmë nëse ajo ndihet sikur nuk është në kontroll.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...