Autobuzi i shkrumbuar në Bullgari, 46 të vdekur nga 50 pasagjerët me kombësi shqiptare, trupat nuk njihen

Tuesday, 23 November 2021 08:37

 

Sofje (AFP) – Të paktën 45 persona, duke përfshirë një duzinë fëmijësh, u vranë pasi një autobus mori flakë në jug të kryeqytetit bullgar të martën herët në mëngjes, thanë zyrtarët.

Shkaku ende nuk është përcaktuar, por zyrtarët besojnë se një zjarr shpërtheu në bord dhe autobusi u përplas me parmakët, shkruan rfi.fr

Nuk kishte automjete të tjera të përfshira në aksidentin, i cili ndodhi rreth orës 2:00 të mëngjesit (2400 GMT) në një autostradë rreth 40 kilometra (26 milje) nga Sofja, afër fshatit Bosnek.

 

"Nga viktimat ... 12 gjithsej ishin nën moshën 18 vjeç," tha shefi i policisë kombëtare Stanimir Stanev.

Ai tha për televizionin bTV se 45 nga 52 personat në autobus kishin vdekur.

Nikolay Nikolov, kreu i departamentit të sigurisë nga zjarri dhe mbrojtjes civile në ministrinë e brendshme, i tha transmetuesit publik BNT se "shtatë pasagjerë mbijetuan". Ata u dërguan në një spital në kryeqytet me djegie të rënda, shtoi ai.

Sipas bTV, autobusi po udhëtonte nga qyteti kryesor i Turqisë, Stambolli për në Shkup në Maqedoninë e Veriut.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se viktimat ndoshta ishin maqedonas. “Nuk e dimë nëse të gjitha viktimat janë nga Maqedonia e Veriut, por supozojmë se është e tillë sepse autobusi është i regjistruar në vend”, tha ai në një intervistë për Nova TV.

Por shefi i policisë Stanev tha se ndërsa dy drejtuesit e autobusit ishin maqedonas, pasagjerët ishin shqiptarë.

“Informacionet fillestare tregojnë se në autobus udhëtonin 52 persona, nga të cilët dy shoferët me nacionalitet maqedonas dhe 50 pasagjerë me kombësi shqiptare”, tha ai.

Kryeministri i përkohshëm i Bullgarisë Stefan Yanev dhe ministri i Brendshëm Bojko Rashkov nxituan në vendin e përplasjes të martën në mëngjes, ndërsa mediat lokale thanë se kryeministri i Maqedonisë së Veriut dhe ai shqiptar ishin gjithashtu rrugës.

Zyrtarët besojnë se një zjarr shpërtheu në bord dhe autobusi u përplas me parmakët

Zyrtarët besojnë se një zjarr shpërtheu në bord dhe autobusi u përplas me parmakët "Është një foto e tmerrshme atje. Unë nuk kam parë diçka të tillë më parë," u tha Rashkov gazetarëve në vend.

"Askush nuk mund të thotë me siguri se sa janë dhe kush ishin ata. Trupat janë djegur keq dhe duhet të identifikohen një nga një," shtoi ai.

Bullgaria ka një histori aksidentesh vdekjeprurëse me autobus. Shtatëmbëdhjetë turistë bullgarë vdiqën në vitin 2018 kur autobusi i tyre rrëshqiti në një rrugë të lagësht dhe u përmbys.

Gjithsej 628 persona kanë vdekur në aksidente rrugore në vitin 2019 dhe 463 në vitin 2020 në vendin me 6.9 milionë banorë, sipas të dhënave zyrtare. Aksidentet shpesh i atribuohen kushteve të këqija të rrugës, makinave të vjetruara dhe shpejtësisë

Modifikuar më E mërkurë, 24 November 2021 09:28
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...