×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 61

Rama mburret me "Negociatat", fshati në Lushnjë pa ujë

Saturday, 21 Prill 2018 22:00

Shumë banorë të lagjes Pluk, pjesë e bashkisë Lushnje nuk furnizohen me ujë të pijshëm. Amortizimi i rrjetit të ujësjellësit sjell ujë të pakonsumueshëm në çezmet e qytetarëve. Ndërsa një investim që po bëhet nga ujësjellësi nuk e zgjidh mungesën e ujit për të gjithë banorët.

Banorët në Pluk të Lushnjes, prej 25 vitesh, presin që nga tubacionet, të rrjedhë ujë i pijshëm.

Rrjeti i ujësjellësit është i gjithë i amortizuar, çka e bën të pakonsumueshëm ujin.

Tubat janë të çarë dhe me ndryshk. Ndotja është në parametra të larta. Pjesa më e madhe e banorëve,e blejnë ujin për të pirë, ndërsa puset janë alternativa tjetër e plotësimit të nevojave për përdorimin ditor.

Ndërmarrja e ujësjellësit, ka vendosur të rikonstruktojë një pjesë të rrjetit kryesor, duke e lenë problemin e ndotjes pjesërisht të pazgjidhur. Investimi po kryhet në gjatësinë e 230 metrave, me një fond prej 1.5 milionë lekësh.

Pluku sot është lagje e qytetit të Lushnjes me 4700 banorë. Shumë fshatra të tjerë, nën administrimin e bashkisë Lushnje e kanë rrjetin e ujësjellësit të papërdorshëm si Stan Karbunara, Kashtë Bardha, Çifligu  dhe Jeta e re . Mungesa e fondeve ka lënë banorët pa ujë të pijshëm.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...