DAÇIÇ/ NUK LEJOJMË ANËTARËSIMIN E KOSOVËS NË OKB, NUK E NJOHIM PAVARËSINË

Hënë, 02 Prill 2018 13:21

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, ka deklarur sot se Serbia nuk ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe as nuk do të lejojë që ajo të jetë pjesë e Kombeve të Bashkuara.

Nuk është në interesin tonë që ta ashpërsojmë situatën, citohet të ketë thënë shefi i diplomacisë serbe.

“Ne duam që ajo të jetë e qetë dhe të zbatohet marrëveshja e Brukselit, por nga bashkësia ndërkombëtare duhet të tregojë nëse e do Serbinë si partnerë apo si peng të marrëdhënieve të këqija”.

Daçiç theksoi se nëse Kosova nuk përmbush detyrimet nga Marrëveshja e Brukselit për Asociacionin e Komunave serbe, deri më 20prill, atëherë Serbia do detyrohet të vendosë sesi do të veprojë me tej.

Modifikuar më Hënë, 02 Prill 2018 13:44
Login to post comments

Lajmet e fundit

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Globi

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Tre ditë para fillimit të Lojërave Olimpike, ministri i Brendshëm i Francës përshëndeti forcat e rendit siç tha ai “për punën e tyre të palodhur”. Ai tha se përkushtimi i oficerëve...

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

Politikë

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

  Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi është paraqitur në SPAK. Paraqitja e tij në SPAK vjen pasi Prokuroria e Posaçme ka nisur hetimet për vrasjen e Aleks...

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

Aktualitet

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

  Një aksion i policisë të dielën zbuloi mallra kontrabandë në biznesin e fushës së kozmetikës, “Global Cosmetics & Distribution”. Policia njoftoi se në ambientet e biznesit në Tiranë janë gjetur rreth...