'Ja shkeljet skandaloze të VKM-ve të personalizuara të Ramës për Bolinon'

Premte, 01 December 2023 12:10

Ditën e djeshme në konferencën për shtyp të mbajtur me gazetarët, kryetari i PD, Sali Berisha tha se, Edi Rama ka firmosur 4 vendime të personalizuara për grabitjen e tokës së bashku me Bolinon. Berisha tha se, me këto vendime, Edi Rama hyn në librin Gines për përdorimin e firmës së vet në 4 vendime për vjedhje të hapur publike së bashku me Karlo Bolinon.

DEKLARATA E PLOTË 

 

Së pari, dua të kërkoj ndjesë, sepse për grabitjen e rreth 5000 m tokë nga Rama dhe Bolino, nga tetori i vitit 2019 gjer në korrik të vitit 2020, Edi Rama ka firmosur jo tre vendime, siç kishim paraqitur dy herë më parë në këtë sallë, por ka firmosur katër vendime të personalizuara për grabitjen e tokës së bashku me Bolinon.

Pra, gazetarët kanë gjetur edhe një vendim tjetër që është vendimi 589, datë 22.07.2020 me të cilin Edi Rama ndërhyn përsëri në kontratën para vendimit të parë me Karlo Bolinon.

 
 

Me këto vendime Edi Rama hyn në librin Gines për përdorimin e firmës së vet në 4 vendime për vjedhje të hapur publike, së bashku me Karlo Bolinon.

Përveç 4 vendimeve të qeverisë të firmosura nga vetë Edi Rama dhe të personalizuara për Bolinon janë gjetur edhe 3 firma të tjera qeveritare. Njëra e Ramës në lejen e ndërtimit, dhe 2 të znj. Anila Denaj në kontratë dhe lejen e ndërtimit, të gjitha këto për përvetësimin e rreth 5000 m2 tokë nga Bolino, sigurisht për Ramën.

Gazetarët investigativë provuan qartë me dokumente të reja të bëra publike mbrëmë në emisionin ‘Plug’, se si Edi Rama ktheu pushtetin në shërbim të tij dhe mikut të vetë, Bolino.

Unë siç thashë më sipër kisha paraqitur para jush të vërtetën se Edi Rama si kurrë ndonjëherë në jetën e tij kishte firmosur fap e fap, njëri pas tjetrit nga tetori i vitit 2019 gjer në korrik të vitit 2020, 4 vendime të personalizuara për t’i falur Bolinos së tij, natyrisht për të grabitur për vete tokën 4900 m2 që kushtonte së paku 1.2 milionë euro.

Toka prej rreth 5000 m2 që u grabit me 4 vendime të personalizuara qeverie për kompaninë e Bolinos, por de facto Rama-Bolino, të firmosur fap e fap nga Edi Rama, në planin e caktuar të Tiranës ishte e caktuar për gjimnaz për një komunitet prej 60 mijë banorësh që nuk kishte një gjimnaz të tillë.

Me VKM-në e fundit që u paraqit sot, Edi Rama ndryshon VKM-në e datës 06.05.2020, ndryshon përsëri kontratën dhe çfarë shkruan në kontratë, në ndryshimi.

Ndryshimi thotë për rikonstruktim total minimal. Nuk ka njeri që mund ta zbërthejë fjalën “rikonstruktim total minimal”, në një kohë kur me vendimin e parë Rama miraton kontratën në të cilën bëhej fjalë për rikonstruksionin e objekteve. Ishin tre objekte, dhe kontrata me Bolinon ishte rikonstruksioni i tyre.

Ndërkohë, fill dy muaj pas vendimit të parë Rama jep lejen e ndërtimit. Ja ku e keni.

Leja e ndërtimit. Pra kontrata është rikonstruksion, nuk leje rikonstruksioni, është leje ndërtimi, të cilën në gjitha ligjet e vendit e jep bashkia, por për pronën e tij personale me Bolinon e firmos vetë Edi Rama. Dhe habitshëm, e firmos dhe ministrja e familjes znj. Anila Denaj. Ministrja ka firmosur kontratën, por çdo edhe te leja ndërtimit, Rama e di, kush tjetër nuk mund ta dijë që kjo duhet të ishte krejtësisht atributi ligjor i Bashkisë së Tiranës.

Por pas lejes së ndërtimi Rama nxjerr vendimin e 3-të, i cili në kundërshtim me kontratën që ishte për rikonstruksion urdhëron prishjen e objekteve, duke shkelur rëndë nenet e kontratës. Dhe këtë e bën pasi kishte dhënë lejet e ndërtimit, por ajo që është më e veçantë se dy muaj pasi urdhëron prishjen e objekteve me VKM-në e 3-të, me VKM-në e 4-t Edi Rama urdhëron rikonstruksionin total mininal.

Përveç kësaj, ka shkelje tjera të rënda të kontratës. Është shkelur neni 5 pika 13. Mos harroni, kontrata është ligj. Shkelja e kontratës është shkelje ligji, e cila thotë: qeramarrësi duhet duhet që ne momentin e përfundimit të kësaj kontrate të dorëzojë pronën të padëmtuar.”

QIramarrësi së bashku me Edi Ramën të dy së bashku kanë rrafshuar pronën, e kanë zhdukur pronën që morën. Përveç kësaj, ka një shkelje tjetër shumë domethënëse të kontratës. Bolino merr kredi. Kontrata e ndalon që qIramarrësi në asnjë rast nuk mund të rëndojë me barrë pronën objekt të kësaj kotrate. Pra nuk mund të lerë kolateral pronën publike, por Bolino merr kredi te Abi Bank, banka dhe ajo me tentakula të familjes, e dini vetë ju, znj. Rama e plotëfuqishme e bordit të kësaj banke, merr pra sikur ta kishte pronën e vetë private.

Të gjitha këto faktojnë se kemi të bëjmë me një vjedhje të hapur publike.

Por ka edhe një aspekt shumë interesant. Rama burgosi dhe e lë në arrest si kundërshtar politik, Jamarbër Malltezin, i cili nga prona e tij legjitime, ka marrë 408 m2 pa asnjë vendim të personalizuar në një afat kohor 15-vjeçar. Në qoftë se Karlo Bolino do të ishte i birësuar nga familja Begeja, ai do të përfitonte jo më shumë se 408 m2. Por binjakëzimi apo birësimi i tij me Edi Ramën, bën që Bolino të marrë vetëm nga prona e Begejave, se pjesa dërrmuese është e tjerëve, tre herë më shumë se sa Jamarbër Malltezi. Kjo pa qenë as i birësuar, as dhe pronar kurrë as Edi Rama në atë truall.

Mirëpo problemi është se këta kanë SKAP-in, të përbërë nga laro, nga një grup i organizuar kriminal, që ftojnë dhe Bolinon si dëshmitar të rremë në dosjen ‘Partizani’.

Në vend që Bolino të marrë atë që meriton, bashkë me Ramën, për plaçkitjen e hapur të 5 mijë m2 tokë. Tani ata rrijnë dhe e diskutojnë Bolino me Ramën nëse  ishte publike apo private, ju them unë se e sqarova, toka ka qenë e privatëve, një pjesë rreth 1 mijë metra ka qenë e Begejsve, pjesa tjetër e familjeve të tjera, nuk e di se kush janë. Por, familjet kur kanë bërë dokumentet për tokën, u është thënë nga bashkia se kemi në plan të ndërtojmë një gjimnaz. Dhe ato me bujari kanë hequr dorë nga kërkesat për kthimin e pronës dhe aty ka qenë në plan, siç e dini, ndërtimi i një gjimnazi.

Pra, toka e lënë nga familjet për sevap, për të ndërtuar shkollën, plaçkitet nga dy hajdutë, që nuk kanë din e imam dhe plaçkitin edhe vakëfet për t’u pasuruar vetë me to. Kjo është e vërteta që diskutojnë për pronat, se ishin nuk ishin, pronat të paktën të Begejsve janë rreth 1 mijë e sa metër, për tjerët, s’kam pse flas për familje tjera dhe del përsëri se ka marrë nga 1.577.400.000 metër tokë të kthyera dhe të kompensuara, ka marrë 400 metër nga toka e vetë, e gjyshërve, arrestohet dhe burgoset, kurse hajdutët si Rama dhe Bolino kanë marrë nga tokat e familjes së tij 3 herë më shumë tokë dhe gëzojnë 5 mijë metër tokë të plaçkitur me vendime qeverie të turpshme të personalizuara për këtë tokë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…