1925/Vrasësit e amerikanëve

Diel, 15 August 2021 19:40

Më 6.4.1924 qytetarët amerikanë financieri R.K.Coleman, 65 vjeç nga Kalifornia dhe G.B.De Long, 49 vjeç nga Nju-Jorku, rrugës për në Shkodër u vranë në Mamurras në një pritë. Shoferi i tyre Lluka Rashkoviç, u plagos por shpëtoi (u ekzekutua më 26.2.1951, me 21 persona të tjerë për incidentin e dinamitit në legatën sovjetike). Kjo vrasje u interpretua në mënyra në ndryshme në atë kohë. Disa muaj më vonë, por me ndryshimin e gjendjes politike në vend, xhandarmëria mundi të vrasë autorët dhe të prangosë dy të tjerë

Shtypi i kohës njoftonte se më 14 maj 1925, pasi njëri nga autorët e pritës kish treguar, në Xhafzotaj ku pas 3 orësh luftimesh ku ishin vrarë dy autorë krimi, ndërsa të tjerët ishin zënë të gjallë dhe i kaluan gjyqin. Nga xhandarmëria ishin plagosur rëndë dy xhandarë.

Shtypi shënonte këtë rast trimërinë e treguar nga krahinari i Shijakut, Sadik Zharri dhe rrethkomandanti i Shijakut Dulejman Çelo. Përmendeshin po ashtu edhe kapteri i Shijakut Asim Preza dhe postkomandati i Rashbullit Avdi Asllani.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...