Basha bashkon votat me Ramën edhe për të marrë miliona euro borxh për mbetjet

E Enjte, 14 September 2023 20:29

Skandali i inceneratorëve, që pritet t’u kushtojë qytetarëve shqiptarë deri në 1 miliard euro, mori një tjetër dimension para pak ditësh.

Në media u raportua se qeveria e Edi Ramës do të marrë miliona euro borxh për t’u rikthyer te strategjia e vitit 2013 për trajtimin e mbetjeve.

Por sot në Kuvend, teksa miratohej një kredi për këtë qëllim, Lulzim Basha vendosi të bashkojë votat me Edi Ramën. 

Po ashtu Lulzim Basha deklaroi sot publikisht që do të votojë pro ligjit të Edi Ramës për të blerë Gjykatën Kushtetuese me paga kolosale në muaj. 

Lulzim Basha dhe grupi i vogël i deputetëve që e ndjekin Kreshnik Çollaku, Orjola Pampuri, Arbi Agalliu, Selaudin Jakupllari, Eralda Bano dhe Flutura Açka, kanë votuar pro që Edi Rama të marrë edhe 6.5 milionë euro borxh për përpunimin e mbetjeve.
 

 

Por PS u tërhoq nga nisma sepse bashkë me votat e Lulzim Bashës sot, arriti vetëm 82 deputetë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...