Kriza në Rohingya, fotot që habitën botën

E mërkurë, 18 Prill 2018 18:38

Reuters ka fituar çmimin ‘’ Pulitzer” për mënyrën sesi e ka paraqitur krizën në Rohingya.

Këto janë fotot që kanë manhitur botën.

(Warning: graphic content) An exhausted Rohingya refugee woman touches the shore after crossing the Bangladesh-Myanmar border by boat through the Bay of Bengal, in Shah Porir Dwip, Bangladesh September 11, 2017. REUTERS/Danish Siddiqui

The remains of a burned Rohingya village is seen in this aerial photograph near Maungdaw, north of Rakhine State, Myanmar September 27, 2017. REUTERS/Soe Zeya Tun

Rohingya refugees cross the Naf River with an improvised raft to reach to Bangladesh in Teknaf, Bangladesh, November 12, 2017. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Rohingya refugees are reflected in rain water along an embankment next to paddy fields after fleeing from Myanmar into Palang Khali, near Cox's Bazar, Bangladesh November 2, 2017. REUTERS/Hannah McKay

A security officer attempts to control Rohingya refugees waiting to receive aid in Cox's Bazar, Bangladesh, September 21, 2017. REUTERS/Cathal McNaughton

Rohingya refugees scramble for aid at a camp in Cox's Bazar, Bangladesh September 24, 2017. REUTERS/Cathal McNaughton

 

Rohingya siblings fleeing violence hold one another as they cross the Naf River along the Bangladesh-Myanmar border in Palong Khali, near Cox�s Bazar, Bangladesh November 1, 2017. REUTERS/Adnan Abidi

 

An exhausted Rohingya refugee fleeing violence in Myanmar cries for help from others crossing into Palang Khali, near Cox's Bazar, Bangladesh November 2, 2017. REUTERS/Hannah McKay

Mohammed Shoaib, 7, who was shot in his chest before crossing the border from Myanmar in August, is held by his father outside a medical centre near Cox's Bazar, Bangladesh November 5, 2017. REUTERS/Adnan Abidi

Hamida, a Rohingya refugee woman, weeps as she holds her 40-day-old son after he died as their boat capsized before arriving on shore in Shah Porir Dwip, Teknaf, Bangladesh, September 14, 2017. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...