Mediat njujorkeze: McGonigal, edhe me Ramën, edhe me oligarkun rus

Hënë, 13 February 2023 08:44

Dikush mund të thotë se këto raste nuk kanë lidhje, por ‘New York Times’ shkruante se Edi Rama hiqet si një reformator, i cili është kundër luftës në Ukrainë, por njeriu që kishte korruptuar, punonte për një njeri të afërt të Vladimir Putin.

 
 

Edhe gazeta tjetër e Nju Jorkut, ‘New York Post’, e vë theksin pikërisht te kjo situatë, kur McGonigal punon edhe për një udhëheqës që është kundër luftës në Ukrainë, por edhe për një oligark të njeriut që ka ndezur luftën në Ukrainë.

Duke raportuar për seancën e ditës së enjte kundër Charles McGonigal në një gjykatë në Manhatan, gazeta shkruan:

“Gjykatës iu paraqitën prova për t’u përdorur në gjyq, të cilat përfshijnë mesazhe telefonike, drafte kontratash, emaile nga të pandehurit që diskutonin për Deripaskën, të dhëna financiare dhe fotot e survejimit që tregonin të pandehurit duke u takuar me Agjentin 1.

Të dy të pandehurit do të dalin sërish para gjykatës më 9 mars.

McGonigal akuzohet gjithashtu se ka marrë 225 mijë dollarë ryshfet në para nga një spiun shqiptar i paidentifikuar, me të cilin ai u takua në vitin 2017, kur paralajmëroi kryeministrin e vendit për dhënien e licencave për shpimin e fushave të naftës te kompanitë ruse.

Prokurorët pretendojnë se McGonigal e përdori spiunin si një burim konfidencial për një hetim penal për një lobim, pa zbuluar te zyrtarët e inteligjencës lidhjet e tij financiare me burimin.

Pavarësisht lidhjeve të tij më lidershipin e Shqipërisë, që kundërshton konfliktin e udhëhequr nga Rusia në Ukrainë, McGonigal pranoi shpejt punën nga Deripaska, i cili u sanksionua pasi akuzohet se vepronte në emër të Kremlinit, sipas Ministrisë së Drejtësisë.

Sanksionet kundër Deripaskës u hoqën në vitin 2019 dhe miliarderi rus më pas punësoi McGonigal dhe Shestakov për të hetuar një oligark rival, sipas federalëve.

Dyshja u padit përfundimisht në janar për komplot për të kryer pastrim parash dhe shkelje të Aktit Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike Emergjente.

McGonigal i ka mohuar akuzat dhe është deklaruar i pafajshëm. Ai u lirua me një garanci prej 500 mijë dollarësh,”shkruan gazeta.

Modifikuar më Hënë, 13 February 2023 08:45
Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...