Trump i bën thirrje Prokurorit Special: A do e hetosh Charles McGonigal?

Hënë, 13 February 2023 08:46

Pence është thirrur nga Smith pas disa muajsh hetime.

“Mike Pence është një njeri i nderuar,” tha Trump për Fox News, duke parashtruar një numër fushash që shpreson se Smith do t’i konsiderojë dhe shqyrtojë si pjesë e hetimit të tij.

“A do të hetojë njerëzit që spiunuan fushatën time”, pyeti Trump, duke iu referuar hetimit origjinal të FBI-së nëse Trump dhe fushata e tij bashkëpunuan me Rusinë për të ndikuar në zgjedhjet e vitit 2016.

“A do të hetojë për agjentin special, Charles McGonigal, i cili ishte në krye të hetimit për Rusinë dhe sapo është arrestuar për marrjen e shumave të mëdha të parave nga Rusia”, pyeti Trump, duke iu referuar McGonigal, i cili u padit së fundmi me akuzat për pastrim parash dhe të tjera akuza që rrjedhin nga ‘marrëveshja’ e tij me oligarkun rus, Oleg Deripaska.

Sipas Fox News, McGonigal është agjenti special në krye të divizionit të kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork. Ai akuzohet se ka marrë para nga Deripaska, i cili ka lidhje me presidentin rus, Vladimir Putin.

Fox News thekson se Deripaska është i njëjti oligark rus që punonte me Christopher Steele- autori i dosjes famëkeqe anti-Trump, që shërbeu si bazë për nisjen e hetimeve ndaj një ndihmësi të fushatës së Trump.

Kujtojmë se McGonigal po hetohet për dy dosje: ajo që njihet si dosja ruse e lidhjeve me Deripaskën dhe dosja shqiptare, e lidhjeve korruptive të ish-agjentit të lartë të FBI me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

Edi Rama po hetohet në SHBA me dyshimet se e ka përdorur McGonigal kundër opozitës shqiptare.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...