Drama presidenciale në Turqi/ BBC: Ja çfarë thonë rezultatet e para

Diel, 14 May 2023 20:16

BBC

Ne po dëgjojmë gjëra të ndryshme nga agjenci të ndryshme lajmesh. 

 
 

Agjencia shtetërore e lajmeve, Anadolu, e vendos presidentin Erdogan në avantazh me 52.4 përqind të votave dhe kandidatin e opozitës, Kilicdaroglu me 41.7 përqind, bazuar në pothuajse 44 përqind të votave të numëruara.

 

Megjithatë Anka, një agjenci lajmesh në pronësi private, e cila dihet se është më afër opozitës, e vendos Kilicdaroglu përpara me 47.4 përqind, me Erdoganin me 46.8 përqind, bazuar në 31.3 përqind të votave të numëruara.

 

Të dyja agjencitë raportojnë se Erdogan e nisi me pothuajse 60 përqind të votave dhe me numërimin e gjithmonë e më shumë votave, kemi parë të ngushtohet epërsia e tij.

Siç ju kemi raportuar edhe më herët, në vitet e mëparshme bastionet e Erdoganit kanë tentuar t’i nxjerrin rezultatet e tyre më herët se zonat e opozitës

Modifikuar më Hënë, 15 May 2023 08:50
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Politikë

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Policia e Kosovës ka thënë se të mërkurën është lënduar një zyrtar policor në veri, si pasojë e sulmeve me mjete të forta. Sipas komunikatës, protestat e serbëve lokalë në komunat...

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Politikë

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Me qëllim promovimin e shëndetit të mirë, SIGAL UNIQA Group Austria, kompania më e madhe e sigurimeve në rajon, nën idenë e gjigandit austriak të financave dhe sigurimeve “UNIQA...

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...