Koronavirusi 'ngec' hetimet për tenderin e ushqimeve të ministrisë së Mbrojtjes

Saturday, 23 May 2020 21:30

Hetimet për tënderin e ushqimeve të Ministrisë së Mbrojtjes kanë ngecur pasi përfaqësuesit e firmës maqedonase e kanë të pamundur të paraqiten në prokurori për shkak të mbylljes së kufijve.

Burime nga SPAK kanë bërë me dije për RTV Ora se pas pyetjes së zyrtarëve të Ministrisë së Mbrojtjes, anëtarë të komisionit të tenderave tashmë pritet të pyeten edhe përfaqësuesit e firmës Maqedonase për të dhënë edhe ata variantin e tyre në lidhje me hetimin e nisur.

Por për këtë  hetuesit do të duhet të presion hapjen e kufijve.

Pak ditë me parë Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit ka marrë në pyetje 6 zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes pas kallëzimit të Partisë Demokratike.

Zyrtarët që u morën në pyetje janë Gëzim Jaçe, Ajet Maksuti, Ervis Feta, Ylli Ymeri, Dafina Meça dhe Adriatik Dapaj.

Mësohet se të gjashtë anëtarë kanë deklaruar se procedura e ndjekur prej tyre për tenderat ka qenë korrekte.

Partia Demokratike dorëzoi në SPAK kallëzim penal me 6 akuza ndaj Ministres të Mbrojtjes, Olta Xhaçka për tenderin e ushqimeve me vlerë 1.5 mln euro, që sipas selisë blu, u fitua pa garë nga një kompani maqedonase e cila nuk kishte si aktivitet të saj mallrat ushqimor po ato kompjuterik.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...