'Krim i shëmtuar!'/ Berisha denoncon djegien e spitalit: Kushtoi miliona euro, asnjë përgjegjësi

Hënë, 26 February 2024 18:56

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka denoncuar në një postim në faqen e tij në Facebook djegjen e spitalit që sipas Berishës ka kushtuar miliona euro.

Ai ka publikuar denoncimin e një mjekje të QSUT e cila ka dhënë detaje për këtë skandal të madh i cili po tentohet të fshihet nga Ministrja e Shëndetësisë.

 
 

POSTIMI I PLOTE

Fshehin djegien e madhe të spitalit të sapo inauguruar!

Asnjë përgjegjësi për djegien e spitalit që kushtoi miliona euro.

Krim i shëmtuar!

Lexoni denoncimin e mjekut dixhital!

Përshëndetje Dr, jam mjeke në QSUT. Doja të ndaja një informacion:

në katet nëntoke të spitalit të sëmundjeve të brendshme dhe kirurgjisë abdominale - që u përurua para 6 muajsh, investim disa milionë euro - janë djegur bateritë, USB dhe rrjeti elektrik e nuk dihet deri ku ka shkuar karbonizimi.

Të gjitha pajisjet diagnostifikuese (rezonanca, skanerat, ekot, laboratori) janë jashtë funksioni - pajisje me vlera të mëdha monetare - pacientet janë shpërndare në spitale të tjera.

Tashmë nuk ka asnjë shërbim e shtrim - spitali është në kolaps e jashtë çdo funksioni. Nuk ka asnjë vlerësim të situatës, as afate kohore per ndreqjen e rrjetit dhe kthimin në normalitet.

Mbase është mirë t’i kushtohet vëmendje - Top channel e ka dhënë shkarazi sipas njoftimit të ministres, kurse mediet e tjera s’e kanë përmendur fare për shkak të presionit nga ministria e cila bën gjithçka që të minimizohet dhe të shmanget hetimi dhe nxjerrja e përgjegjësive për zjarrin që dogji spitalin e ri. Ministria dhe drejtoria nuk lejojnë punonjësit të futen në katet e nëndheshme të shkrumbuara. Të pasigurta janë edhe vetë themelet e ndërtesës

Mjekët janë nën presion sepse u është ngjeshur puna - nga 5 të sëmurë, po punojnë këto ditë e s’dihet deri kur me 25 të sëmurë me diagnoza të rënda terminale.

Problemi fillon që në ngritjen e spitalit - i cili u konceptua me gjysmën e kapacitetit të shtretërve dhe të gjithë shërbimeve, edhe pse Tirana ka përqendrimin e popullsisë dhe spitali i ndërtuar para viteve ‘90 (kirurgjia e vjetër) kishte 2 herë më shumë mundësi për shtrime pacientësh e shërbimesh.

Ju lutem bëjeni publike këtë dëmtim të madhe të spitalit të sapo inauguruar me pompë të madhe nga Rama.

 
Modifikuar më Hënë, 26 February 2024 18:58
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...