Konsumimi i kafesë ndikon në rënien nga pesha

E mërkurë, 25 Prill 2018 11:55

E keni vërë re që “motori” i trupit duket se vepron pak më shpejtë pasi keni pirë kafen e mëngjesit? Një studim i fundit ka zbuluar se kafeina mund të përshpejtojë metabolizmin. Kafja nuk ju zgjon vetëm nga gjumi, por sipas një studimi australian, dy filxhanë kafe në ditë mund të ndihmojnë në rënien në peshë duke përshpejtuar metabolizmin.

Kafeina, sipas ekspertëve, rrit ritmin metabolik të trupit, kështu mund të digjni më shumë kalori edhe kur jeni duke pushuar. 1-3 filxhanë kafe në ditë mund të përshpejtojnë metabolizmin mjaftueshëm për të djegur 150 kalori në ditë, sipas një studimi nga Kolegji Universitar Mbretëror në Londër – dhe kjo pa ndryshuar asgjë në dietën tuaj.

“Konsumimi i kafes para stërvitjes mund të rrisë nivelet e energjisë gjatë palestrës”, shton dietologia Linda Foster.

“Ju ndihmon të stërviteni më gjatë, duke djegur kështu më shumë kalori”.

Modifikuar më E Enjte, 03 May 2018 11:52
Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...