Kohët e fundit, Rexhep Qosja, në një “studim” të tij, vlerësoi se një prej terroristëve më të mëdha që ka…
Sot është përvjetori i ekzekutimit të poetëve Vilson Blloshmi e Genc Leka, të cilëve iu mor jeta nga një regjim…
Në fillim u thonin triska. Kjo në pjesën e parë të regjimit të tyre. Në pjesën e fundit u thoshin…
Jusuf Vrioni (1916-2001) ishte ndër intelektualët e shumtë që regjimi injorant komunist arrestoi e burgosi sapo mori pushtetin. Pjesa e…
Libri më i fundit i Rexhep Qosjes, i cili “vlerëson” si “figurë të madhe” të Shqipërisë një prej terroristët më…
Ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 83 vjeçare, një prej legjendave të qëndresës antikomuniste ndër vite, Uran Kostreci.…
Me urdhrin e datës 21.1.1966 u krijua Reparti nr.318 Qyteti Stalin (sot Kuçovë), si vend për përqendrimin dhe vuajtjen e…
Materiali edukativ që do lexohej nga Batalioni “Reshit Çollaku”, në dhjetor 1943, tërhequr nga zëvendëskomisari i tij, në kuadër të…
Në rrugën që më vonë do të njihej si “5 maji”, Ibrahim Biçakçiu ndërtoi një fabrikë cigaresh së cilës i…
Për të krijuar imazhin se veprat ishin të rëndësishme, dikur ato që zinin një sipërfaqe të mëdha, ruheshin me reparte…
Nën parullën “bukë, paqe, liri”, më 10 dhjetor 1943 komanda e Batalionit “Perlat Rexhepi”, njoftonte shokët e Zonës së Parë…
Dokument i Zyrës Famullitare të Tiranës i datës 19.7.1944 nënshkruar nga Famullitari Dom Shtjefën Kurti për Dom Luigj Gashin. Është…

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...